Elektron navbat tizimlari
Ushbu tizim har qanday tashkilot yoki korxonada turli xizmatlardan foydalanishni xohlovchi fuqarolarning elektron navbatini boshqarish uchun moʻljallangan boʻlib, tashrif buyuruvchilar oqimini boshqarishni shakllantirish va optimallashtirish maqsadida yaratilgan. Tizimning asosiy maqsadi - tashrif buyuruvchilarni tashkilot ichida maqsadli yo'naltirish va eng ko'p so'raladigan xizmatlar, ularning davomiyligi va boshqa statistik ma'lumotlar haqida ma'lumot olishdir.
Qo'llash sohalari quyidagilarni o'z ichiga oladi:
Masofaviy bank zallari va sug'urta to'lov markazlari;
mobil va statsionar aloqa operatorlari va internet provayderlarining mijozlar markazlari;
Davlat muassasalari (masalan, soliq va ro'yxatga olish xizmatlari, elchixonalar va konsullik idoralari);
Pensiya jamg'armalari;
Tibbiyot markazlari;
Sayohat kompaniyalari;
Viza markazlari;
Avtosalonlar, avtoservislar;
Notarial va yuridik idoralar;
Aviatsiya va temir yo'l kassalari;
Davlat va kommunal xizmatlar ko'rsatish uchun ko'p funktsiyali markazlar.
Funktsional imkoniyatlar:
Kiosk yordamida "jonli" navbatda ro'yxatdan o'tish - taqdim etilayotgan xizmatlar ro'yxatidan xizmatni tanlash imkoniyati bilan;
Internet-navbatni ro'yxatdan o'tkazish - xizmat va tashkilotni tanlash, tashrif sanasi va vaqtini, mobil telefon orqali bildirishnomalarni olish imkoniyati bilan;
Virtual konsoldan foydalangan holda tegishli mijozning operatorlari tomonidan qo'ng'iroq qilish va yo'naltirish, shuningdek xizmatni tugatish;
Asosiy ekran yordamida navbatning joriy holatini ko'rsatish;
Murakkab konfiguratsiyaga ega binolar ichida navigatsiya ko'rsatmalarini ko'rsatish;
Operatorning elektron boshqaruv paneli yordamida javon raqami, joriy navbat raqami va mijozning shaxsiy ma'lumotlarini ko'rsatish;
Asosiy doska yordamida qo'shimcha reklama va axborot mazmunini ko'rsatish;
Internetda navbatda turgan mijozlarga SMS xabarlar yuborish orqali bildirishnoma yuborish;
ma'murning ish joyida tizimni sozlash, shu jumladan korxona tuzilmasini, ko'rsatiladigan xizmatlar ro'yxatini, ish rejimini (ish vaqti, tanaffuslar, ish va ishlamaydigan kunlar), shuningdek operatorlar sonini ko'rsatish;
Xizmat ko'rsatuvchi mijozlarning umumiy soni, xizmatlar, operatorlar va vaqt oralig'i bo'yicha xizmat ko'rsatuvchi mijozlar soni to'g'risida statistik ma'lumotlarni olish;

Electronic queuing systems
This system is designed to manage the electronic queue of citizens who want to use different types of services in any organization or enterprise and was created to shape and optimize the flow of visitors. The main purpose of the system is to target visitors within the organization and get information about the most demanded services, their duration and other statistics.
Areas of application include:
• Remote bank salons and insurance payment centres;
• Customer centres of operators of mobile and fixed communication and internet providers;
• Government agencies (e.g. tax and registration services, embassies and consulates);
• Pension funds;
• Medical centres;
• Travel companies;
• Visa centres;
• Car showrooms, car services;
• Notary and law firms;
• Aviation and railway ticket offices;
• Multifunctional centres for the provision of state and municipal services.
FUNCTIONAL OPPORTUNITIES:
• Registration in the “live” queue using the kiosk – with the ability to select a service from the list of services provided;
• Online queue registration – with the ability to select a service and organization, date and time of visit, receive notifications via mobile phone;
• Call and redirect by the relevant customer’s operators using the virtual console, as well as the termination of the service;
• Display the current status of the queue using the home screen;
• Display navigation instructions inside buildings of complex configuration;
• Display of shelf number, current queue number and customer’s data with the help of the operator’s electronic board;
• Display additional advertising and information content using the main panel;
• Sending notifications to customers who are on the internet queue by sending SMS messages;
• Configuration of the system at the administrator’s workplace, including the structure of the enterprise, the list of services provided, the mode of operation (working hours, breaks, working and non-working days), as well as the number of operators;
• Obtaining statistics on the total number of customers served, the number of customers served by services, operators and time intervals;