Binolarni boshqarish tizimi - BMS
Binolarni boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimlarini qurishdagi global yutuqlar zamonaviy jamiyatning yashash, ishlash va dam olish uchun qulay muhit yaratish ehtiyojlariga asoslangan. Logi Group eng yangi apparat va dasturiy innovatsiyalar va texnologiyalardan foydalangan holda ko'p maqsadli kompleks binolarni avtomatlashtirish tizimlarini loyihalash va integratsiyalash bo'yicha xizmatlarni taklif qiladi. Barcha qurilish muhandislik tizimlarini yagona integratsiyalashgan kompleksga integratsiyalashuvi binolarni saqlash xarajatlarini sezilarli darajada kamaytiradi va ishonchlilik, qulaylik, yuqori darajadagi xavfsizlik va resurslarni tejashni ta'minlaydi.
Binolarni boshqarish tizimi
Uy va xonadonlar, turar-joy majmualari, mehmonxonalar, biznes va savdo markazlari, shifoxonalar, sanoat sektorining maʼmuriy binolari, davlat va tijorat idoralari va boshqa obʼyektlarni boshqarish Binolarni boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimi (BMS) orqali amalga oshiriladi.
BMS binolarning quyidagi muhandislik tizimlarini boshqaradi:
• Isitish, ventilyatsiya va konditsionerlik (HVAC) – minimal resurslar sarfi bilan havoning tozaligi, namligi va haroratini ta'minlash;
• gaz va suv ta'minoti - avtomatlashtirilgan suv va gaz ta'minoti, rezervuarlarni to'ldirish, gaz va suv quvurlarini monitoring qilish;
• Elektr ta'minoti va yoritish - uzluksiz elektr ta'minoti;
• IT va telekommunikatsiya – internet va telefon aloqasi, radio, televizor va h.k. tizim xavfsizligi;
• Xavfsizlik – videokuzatuv, kirishni boshqarish, ovozli xabar, yong'in signalizatsiyasi, xavfsizlik signalizatsiyasi.
BMS ning afzalliklari
• tejamkorlik – elektr ta’minoti, suv va gaz ta’minoti, isitish va havoni tozalash tizimlarining optimallashtirilgan ishlashi resurslardan foydalanishni sezilarli darajada kamaytiradi;
• Qulaylik – BMS nafaqat bino egalariga (boshqaruv nuqtai nazaridan), balki oxirgi foydalanuvchilarga ham (foydalanish nuqtai nazaridan) qulaylik yaratadi.
• Samaradorlik – BMSga integratsiyalashgan avtomatlashtirilgan xavfsizlik tizimlari har qanday favqulodda vaziyatga darhol javob berishga imkon beradi.
Logi Group mutaxassislari yetakchi xalqaro kompaniyalarning binolarni avtomatlashtirish va dispetcherlik tizimlarini loyihalash va joriy etish hamda pasportlashtirish sohasida katta tajribaga ega.
BMS tizimlarida bir nechta mahsulot mavjud. Quyida eng mashhur modellarni keltiramiz:
1. SAUTER BMS tizimi – Shveysariyadan aqlli bino boshqaruviSAUTER — bu Shveysariyada joylashgan, zamonaviy binolarni avtomatlashtirish va energiyani boshqarish sohasida yetakchi kompaniya. SAUTER BMS (Building Management System) orqali isitish, shamollatish, sovitish (HVAC), yoritish va xavfsizlik tizimlari bitta platformada boshqariladi.
SAUTER BMS afzalliklari:
Energiya sarfini kamaytirish va samaradorlik
Masofaviy boshqaruv va real vaqtda monitoring
BACnet, KNX, Modbus bilan integratsiya
Shveysariya sifati va ishonchlilik
LEED yoki BREEAM kabi sertifikatlangan binolarga mos keladi
Qo‘llaniladigan joylar:
ofis binolari, shifoxonalar, universitetlar, mehmonxonalar, aeroportlar, savdo markazlari
2. Honeywell BMS — bu bino muhandislik tizimlarini avtomatlashtirish va optimallashtirish uchun mo‘ljallangan aqlli boshqaruv tizimi. U isitish, shamollatish, sovitish (HVAC), yoritish va xavfsizlikni markazlashtirilgan tarzda boshqaradi.
Honeywell yechimlari ishonchli, kengaytiriladigan va xalqaro energiya samaradorligi standartlariga mos keladi.
3. Siemens BMS — bu zamonaviy binolardagi texnik tizimlarni aqlli tarzda boshqarish uchun ishlab chiqilgan avtomatlashtirilgan tizimdir. Ushbu tizim orqali isitish, sovitish, shamollatish (HVAC), yoritish, xavfsizlik va energiya nazorati markazlashtirilgan holda boshqariladi.

Система управления зданием – BMS
Мировые достижения в построении автоматизированных систем управления зданиями основаны на потребностях современного общества в создании комфортной среды для жизни, работы и отдыха. Logi Group предлагает услуги по проектированию и интеграции многофункциональных комплексных систем автоматизации зданий с использованием новейших аппаратных и программных инноваций и технологий. Интеграция всех инженерных систем здания в единый интегрированный комплекс значительно снижает затраты на содержание здания и обеспечивает надежность, комфорт, высокий уровень безопасности и ресурсосбережение.
Система управления зданием
Управление домами и квартирами, жилыми комплексами, гостиницами, деловыми и торговыми центрами, больницами, административными зданиями промышленного сектора, государственными и торговыми учреждениями и другими объектами осуществляется через Автоматизированную систему управления зданием (АСЗ).
BMS управляет следующими инженерными системами зданий:
• Отопление, вентиляция и кондиционирование (ОВиК) – обеспечение свежести, влажности и температуры воздуха с минимальным потреблением ресурсов;
• Газо-водоснабжение - автоматизированное водо- и газоснабжение, наполнение резервуаров, контроль газовых и водопроводных труб;
• Электроснабжение и освещение - бесперебойное электроснабжение;
• ИТ и телекоммуникации – интернет и телефонная связь, радио, телевидение и т.д. системная безопасность;
• Безопасность – видеонаблюдение, контроль доступа, голосовое оповещение, пожарная сигнализация, охранная сигнализация.
Преимущества БМС
• Экономия – оптимизированная работа систем электроснабжения, водо- и газоснабжения, отопления и кондиционирования значительно сокращает использование ресурсов;
• Удобство – BMS обеспечивает удобство не только для владельцев зданий (с точки зрения управления), но и для конечных пользователей (с точки зрения использования).
• Оперативность – автоматизированные системы безопасности, интегрированные в BMS, позволяют немедленно реагировать на любую чрезвычайную ситуацию.
Специалисты Logi Group имеют большой опыт в области проектирования и внедрения и паспортизации систем автоматизации зданий и диспетчеризации от ведущих международных компаний.
В BMS-системах имеется несколько продуктов. Ниже мы указываем самые популярные модели:
1. Система SAUTER BMS – Умное управление зданиями из Швейцарии
SAUTER — швейцарская компания, специализирующаяся на автоматизации зданий и управлении энергией. Система SAUTER BMS (Building Management System) объединяет все инженерные системы здания: отопление, вентиляцию, кондиционирование (HVAC), освещение, безопасность и энергоучёт в одной платформе.
Преимущества SAUTER BMS:
Экономия энергии и оптимизация ресурсов
Удалённый мониторинг и управление
Интеграция с BACnet, KNX, Modbus
Высокая надёжность и швейцарское качество
Поддержка зданий с сертификатами LEED/BREEAM
Где используется:
офисные здания, больницы, университеты, отели, аэропорты, ТЦ
2. Honeywell BMS — это интеллектуальная система управления зданием, предназначенная для автоматизации и оптимизации инженерных систем: отопления, вентиляции, кондиционирования (HVAC), освещения и безопасности.Honeywell предлагает надёжные и масштабируемые решения, соответствующие международным стандартам и требованиям энергоэффективности.
3. Siemens BMS — это интеллектуальная система управления, предназначенная для автоматизации инженерных систем зданий: отопление, вентиляция, кондиционирование (HVAC), освещение, безопасность и энергомониторинг.